Vinařství Ota Ševčík

Základ vína je ve vinici...

Vína vyrábíme s velkou úctou k révě vinné, našim vinicím, krajině, autochtonním kvasinkám, lidem, od nichž čerpáme jejich zkušenosti a moudra a k lidem, kteří naše vína pijí. K hroznům se chováme s pokorou a šetrností. Senzorické vlastnosti vín ovlivňujeme jen přirozenou cestou.

Víno

Při výrobě vína upřednostňujeme biologické, fyzikální a mechanické postupy před chemickými. Cílem je chránit životní prostředí, minimalizovat spotřebu energie a tvorbu odpadů. Vína ponecháváme kvasit spontánně bez řízení kvasné teploty na vlastních kvasinkách z vinice a ponecháváme je fermentovat v sudech na jemných kalech bez síření a bez dalších cizorodých produktů jako jsou umělé výživy pro kvasinky, či bakterie. Bílá vína zrají 5 až 12 měsíců v akátových sudech o objemu 228 - 500 l, červená vína zrají 5 až 24 měsíců v dubových sudech o objemech 228 - 500 l. Necháváme přirozeně odbourávat nestabilní kyselinu jablečnou. Vínům se snažíme při jejich zrání pomáhat stáčením (provětráním) či mícháním kvasnic bez síření (battônage), aby si zachovala svůj charakter ročníku a původ viniční trati.

Rovněž nepoužíváme žádná zkrášlující aditiva (enzymy, taniny), ani nijak geneticky modifikované organizmy. Při vinifikaci používáme pouze malé množství oxidu siřičitého, a to před lahvováním (u bílých vín nepřekračujeme hodnotu 60 mg/ 1 l a u červených vín 40 mg /1 l). Vína neodkyselujeme ani nezvyšujeme alkohol pomocí sacharózy.

Případná sedlina poukazuje na šetrné zpracování vína a není tedy na závadu. Vína neochuzujeme čiřením ani filtrací. Naše vína tak zůstávají stále živá, bohatá, silná, vícevrstevná a svá. Necháváme víno samostatně vyprávět svůj příběh od původu ve vinici až po odpočinek v láhvi. Produkujeme osobitá vína malých šarží.

K Vám se dostanou vína v lahvích typu Burgunder o objemu 0,75 l po 3 měsících ležení v klenbeném cihlovém sklepě, kde je celoroční teplota 12 - 14 °C a min. vzdušná vlhkost 70 %.

Víno z vinařství Ota Ševčík


© 2014 Všechna práva vyhrazena Ota Ševčík, vinařství Bořetice   |   Indeart s.r.o.   |   Výměna odkazů